Family Point

Služba Family Point je pro širokou veřejnost

Co je to Family Point? Je to místo, kde můžete v důstojném a přátelském prostředí pečovat o děti, ale také získat kontakty na organizace poskytující poradenství v obtížných životních situacích. 

Služba FAMILY POINT místo pro rodinu® vznikla v roce 2009 ve spolupráci Centra pro rodinu a sociální péči a Magistrátu města Brna. Od roku 2010 podporuje zakládání Family Pointů také Krajský úřad Jihomoravského kraje. Hlavním cílem služby je zkvalitňování životních podmínek rodin.

V současnosti je otevřeno sedm kontaktních Family Pointů a přes padesát základních Family Pointů v Brně, Jihomoravském kraji, na Vysočině a ve Zlínském a Jihočeském kraji.

V kontaktním Family Pointu se můžete obrátit na pracovnici, která zprostředkovává poradenství pro řešení vztahových, výchovných a sociálních problémů. Základní Family Pointy (bez přítomnosti kontaktní pracovnice) vznikají na úřadech městských částí, v knihovnách, ve střediscích volného času, mateřských centrech a podobně. Mezi základní vybavení každého Family Pointu patří přebalovací pult, místo na kojení a letáky s informacemi pro rodiny. K dispozici obvykle bývá také mikrovlnná trouba pro ohřátí dětské stravy a počítač s internetem. Na každém Family Pointu najdete také návštěvní knihu, do které můžete zapsat připomínky a podněty směrem k provozovateli služby.

Na Family Pointu mohou rodiče a prarodiče nejenom pečovat o dítě, ale také zastavit se a odpočinout si při návštěvě města či úřadu. Pro děti jsou připraveny hračky a na některých Family Pointech také dětské knihy a časopisy. Mnohé rodiny využívají Family Point také jako místo pro setkání a např. předání dítěte mezi rodinnými příslušníky v průběhu dne.

Family Point je místo, které můžete zabydlet a využít pro příjemnější čas s rodinou ve veřejném prostoru.

Provozní doba jednotlivých Family Pointů závisí na možnostech zařízení, které službu provozuje. V našem městě se Family Point nachází v Městské knihovně Mikulov a jeho provozní doba je shodná s otevírací dobou knihovny, tedy v pondělí, středu a pátek od 9,00 hod. do 18,00 hod. a v úterý od 12,30 do 15,30.

               Ke službě patří také webové stránky www.familypoint.cz, které přinášejí souhrnně informace o službě a přehled všech Family Pointů v České republice. Pro rodiny z Brna a okolí zpracovává brněnský kontaktní Family Point stránky  www.brno.familypoint.cz, které nabízejí tipy na volnočasové aktivity v Brně a celém Jihomoravském kraji, ale také kontakty na prověřené pomáhající organizace. Prostřednictvím tohoto webu lze také požádat o zasílání elektronického newsletteru, který každých 14 dní přináší výběr tipů a akcí z webových stránek. Služba Family Point má také svůj facebookový profil Family Point – místo pro rodinu.

               Family Point v mikulovské knihovně je doplněn nejen o spoustu hraček a her, ale zároveň si zde můžete číst a půjčovat knihy a časopisy. Příjemné prostředí přímo vyzývá k relaxaci pro celou rodinu.