Kniha do vlaku

Projekt Kniha do vlaku je nekomerční, zaměřuje se na rozšíření čtenářství a vztahu ke knihám, bezplatné půjčování knih, případně časopisů na nádražích. Cílem je umístit do nádražní budovy polici s knihami, které si můžou cestující volně půjčovat bezplatně, bez registrace, nezávisle na otevírací době knihovny, bude na jejich rozhodnutí, zda ji vrátí, přinesou jinou nebo věnují do knihovny více knih, které již přečetli...

 

Psychologická poradna MOJRA.CZ podpořila projekt „KNIHA DO VLAKU“

Možná se vám zdá zvláštní, co má společného psychologická poradna s projektem Kniha do vlaku. Je to jednoduché. Čtení knih má blahodárný účinek na psychiku člověka, podporuje jeho duševní klid. Jestliže patříte k vášnivým čtenářům, znáte to sami. Prostřednictvím knih a příběhů v nich ukrytých se dostáváte do jiného světa, necháte pracovat svou představivost, odpoutáte se od všedních starostí. A v tom spočívá hlavní kouzlo knih.

Láska ke knihám se rodí již v dětství, v době, kdy ještě neumíme číst, ale předčítají nám rodiče a my se necháme do příběhu vtáhnout díky pestrým ilustracím. Čím více rodiče čtou svým dětem, tím bohatější bude jejich slovní zásoba. Dnešní doba však knihám jako takovým nepřeje, děti se dívají na pohádky pouze v televizi, na mobilu či tabletu, dospělí na čtení nemají jednoduše čas. Tištěné encyklopedie nahradil všeznalý Google, romány jsou zfilmovány a pokud ne, zavadí o ně pouze hrstka čtenářů. Smutná, ale bohužel pravdivá skutečnost, obraz dnešní doby.

Nemůžeme však být jen kritičtí, i dnes se najdou mezi námi vášniví čtenáři, kteří přečtou několik desítek, či dokonce stovek knih ročně. Ovšem je jich oproti minulým dobám jako šafránu. Knihkupectví jsou stále zaplněné knihami, ale prodává se jich málo. Knihy nejspíš nejsou komoditou, za kterou by lidé chtěli utrácet spousty peněz. Pokoje s policemi plnými knih jsou raritou, najdeme je nejspíš už jen na zámcích. Lidé si knihu raději půjčí v knihovně, než by ji koupili. Alespoň že tak, že čtenářství ze světa nevymizelo úplně. Bohužel i tak končí spousta knih na skládce, v popelnicích, trouchniví v krabicích na půdách, nebo jsou rovnou spáleny. Bylo třeba s tím něco udělat, aby se takovéto knihy zachránily.

Co je projekt „Kniha do vlaku“?

Vznikl v roce 2014 v Městské knihovně v Mikulově, jeho autorkou je Mgr. Ilona Salajková. Hlavní myšlenkou je propagace literatury, čtenářství a znovubudování vztahu ke knihám. Princip tohoto projektu je jednoduchý. Na vlakových nádražích po celé České republice byly umístěny police s knihami, které si mohou cestující volně půjčit. Jakmile knihu přečtou, vrátí ji na kterémkoliv nádraží opět do police. Samozřejmě mohou knih donést i více, například ty, které už u nich doma nemají své místo, ale je jim líto je vyhodit do popelnice, nebo odsunout na půdu. Půjčování knih není nijak časově omezeno, je v podstatě jen na vás, zda a kdy knihu vrátíte. Přes počáteční obavy z možného vandalství, z toho, že se projekt neprosadí, je dnes tato možnost půjčování knih mezi lidmi velmi oblíbená. Do knihoven na nádražích přibývají stále další a další knihy, věnovat je sem může kdokoliv.

Podporu projektu v tuto chvíli poskytla i online psychologická poradna Mojra.cz, která zachránila před zničením a zapomenutím 1400 knih rozličných žánrů. Těmito knihami pak naplnila police projektu „Kniha do vlaku“ na nádražích v Bohumíně a Ostravě-Svinově. Knihy byly stále v dobrém stavu, jistě udělají mnoha čtenářům na cestách radost. Možná jim právě pomohou zbavit se alespoň na chvíli všudypřítomného stresu, pousmějí se nad osudy reálných či vymyšlených postav, objeví kouzlo veršů a mnoho dalšího.

Jelikož 1400 knih je opravdu mnoho a všechny se do polic na uvedených nádražích nevešly, rozhodla se psychologická poradna Mojra.cz některé knihy věnovat také do knihobudek a Domu dětí v Hlučíně, veřejných knihoven pro lidi v Ostravě pod Sýkorovým mostem. Těmto knihám se tak dala nová možnost na přečtení, nebudou zapomenuty.

„Knihy jsou lidem tím, čím jsou perutě ptákům.“
                                                                          J. Ruskin (anglický spisovatel a kritik)

Aktuálně je do projektu zapojeno 96 knihoven a v rámci Týdne knihoven 2018 hledáme stou knihovnu, která se do projektu zapojí. Stou registrovanou knihovnu oceníme dary našich sponzorů !

 
 
Aktualizovaná mapa k 18.9.2018

 

 

Aktualizujeme mapu nádraží, kde fungují knihovničky. Pokud znáte nějakou, která není zapsaná, dejte vědět na knihovna@mikulov.cz

Kniha do vlaku - Události v regionech

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/318281381990129-udalosti-v-regionech/video/596782

Fotka uživatele Knihovna Mikulov.

K 1. 1. 2018 je zaevidováno do projektu 84 nádraží

 

Originální mapa nádraží, kde si můžete půjčit nebo vrátit knihy byla vytvořená společně se SŽDC. Již je evidováno přes 70 nádraží v ČR.

PRO MILOVNÍKY VLAKŮ, NÁDRAŽÍ, CESTOVÁNÍ A KNIH. K projektu Kniha do vlaku se zapojila Audioteka.cz s akcí Čtěte ušima. Umožňuje od začátku června 2017 do konce srpna cestujícím poslechnout si v aplikaci zdarma (audio)knihu do vlaku. Stačí jet vlakem nebo si zajít na nádraží, které má knihovnu.

Fotka uživatele Knihovna Mikulov.
 
Spouštíme společně další část projektu kniha do vlaku

Ocenění projektu na slavnostním ceremoniále v pražském Klementinu v Zrcadlové kapli.

www.mikulov.knihovna.cz/news/knihovna-roku-2015/

V televizi o projektu:

www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/415236100071076/?video&index=415678#video

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/415236100071076/?video&index=415665#video

 

Napsali o projektu:

data.5plus2.cz/5p2pdf/2014/10-10/20141010DMF000_PETPLUSDVA_MF-BRECLAV.pdf

https://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/nadrazni-knihovna-zprijemni-lidem-cestovani-20140927.html

www.novinky.cz/vase-zpravy/jihomoravsky-kraj/breclav/3453-27388-cestu-vlakem-si-mikulovsti-mohou-zprijemnit-knihou-pujcenou-ve-verejne-knihovnice.html

 

 

 

 

 

Slavnostní otevření knihovničky na vlakovém nádraží proběhlo 29.9.2014 za účasti starosty města Mikulova, ředitele ZUŠ Mikulov Jiřího Vrbky, asistenčních pracovníků Srdce v domě v Klentnici s klienty a široké veřejnosti. O hudební doprovod se postarala cimbálová muzika Kolík ze ZUŠ Mikulov.

 

 

Fotogalerie: Kniha do vlaku